YDS Hakkında

YDS (Yabancı Dil Sınavı) daha önceden yapılan KPDS ve ÜDS sınavlarının daha nitelikli hale getirmek amacı ile birleştirilmiş olup ilk YDS Sınavı 7 Nisan 2013'te yapılacaktır. Daha önce KPSS, TUS, DUS vb. sınavlar ile yerleştirme işlemleri için KPDS ve ÜDS sonuçlarını kullanan adaylar yabancı dil seviyelerini belirlemek amacı ile YDS Sınavına gireceklerdir. Sonuç olarak, KPDS, ÜDS, TUS, KPSS v.b. sınavlar kaldırılarak YDS çatısı altında toplandı.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YDS, KPDS ve ÜDS' nin ortak özelliklerini taşıyan bir sınav niteliğindedir. Bu sebeple daha önce KPDS ve ÜDS Sınav hazırlıkları yapmış ve sınava girmiş kişilerin endişe edecekleri bir durum söz konusu değildir.

YDS Sınavı daha önce KPDS' de olduğu gibi 23 dilde olacaktır. İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça yılda 2 defa ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde, diğer diller ise yılda 1 defa sadece ilkbahar döneminde yapılacaktır.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali DEMİR YDS' nin geçerlilik süresi olmayacağını, kurumların geçerlilik süresini kendilerinin belirleyebilecekleri açıklamasında bulundu. 7 Nisan'da olacak ilk sınavın ardından yapılacak olan ikinci sınavın Ekim ayı içerisinde yapılmasının planlandığını iletti.

YDS tek bir alanda yapılacak olup Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimleri ve Fen Bilimleri gibi bölümleri içermeyecektir. Fakat soru içerikleri bu alanların hepsini kapsayacak nitelikte olacaktır.

Bu yıl ilk kez 7 Nisan'da yapılacak YDS saat 09.30'da başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir. YDS ilkbahar dönemi sınavı;
- Almanca
- Arapça
- Bulgarca
- Çince
- Danimarkaca
- Ermenice
- Farsça
- Fransızca
- Gürcüce
- Hollandaca
- İngilizce
- İspanyolca
- İtalyanca
- Japonca
- Korece
- Lehçe
- Macarca
- Portekizce
- Rumence
- Rusça
- Sırpça
- Ukraynaca
- Yunanca'dan yapılacaktır.

Ekim ayında yapılacak olan ikinci YDS ( sonbahar dönemi) Sınavı;
- Almanca
- Arapça
- Fransızca
- İngilizce
- Rusça'dan yapılacaktır.

Adaylar 1 dönemde yalnız 1 dilden sınava girebilirler.

Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca sınavlarında çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler kullanılacaktır. Diğer dillerde ise yabancı dilden Türkçe 'ye ve Türkçe 'den yabancı dile çeviri şeklinde yapılacaktır.

Sınavda uygulanacak olan test, tek bir kitapçık halinde bir cevap kâğıdı ile birlikte adaylara verilecektir. Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca dillerinden sınava giren adaylar çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin cevaplarını cevap kâğıdına işaretleyecektir. Bunlar dışındaki diğer dillerden sınava giren adaylar cevaplarını kendilerine verilen cevap kâğıdına yazacaktır. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler bilgisayar ortamında 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnızca doğru cevaplar dikkate alınacak olup, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Test hazırlanmayan dillerdeki çeviriler ise ÖSYM kurulacak olan jüri tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

90-100 arası puanlar A seviyesi
80-89 arası puanlar B seviyesi
70-79 arası puanlar C seviyesi
60-69 arası puanlar D seviyesi
50-59 arası puanlar E seviyesi

(Bu seviyeler doğrultusunda ödenecek olan dil tazminatı mevzuata göre belirlenecektir.)

0212 660 50 26

Discover İngilizce & Almanca Kursu TOEFL Test Merkezi  II  Bakırköy 1: Ebuzziya Cad. No: 19 Bakırköy / İstanbul Tel.: 0212 660 50 26 Pbx  II  Bakırköy 2: Zeytinlik Mah. Cumhuriyetçi Sok. No: 10 Kat:1-2
Bakırköy / İstanbul Tel.: 0212 570 18 32 (Pbx)  II  Kadıköy: Halitağa Cad. No: 76 Kadıköy / İstanbul Tel.: 0216 414 78 18 Pbx  II  Site Haritası  II  Kullanım Koşulları  II  www.discoverist.com © 2010 Tüm
hakları saklıdır.  II  Site en iyi 1024x768 piksel çözünürlükte ve Internet Explorer'da çalışır.  II  Animasyonlar için Macromedia Flash Player 'ın gereklidir.  II  Web Danışmanlığı: Webimbenim